Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
179
1590123

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Tigerfällen", rya, ca 236 x 126 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1946.

Lagning.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, 1951, plansch. s. 21.