Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
188
1596542

Ann-Mari Forsberg

(Sverige, 1916-1992)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Ann-Mari Forsberg
(Sverige, 1916-1992)

Matta "Tobias", gobeläng variant, ca 150 x 71 cm, signerad AB MMF AMF

(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Forsberg, född Lindbom.) Komponerad 1953.

Proveniens

Inköpt i Båstad