Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
199
1553036

Judith Johansson

(Sverige, 1916-1993)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Judith Johansson
(Sverige, 1916-1993)

Matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E

Sverige, 1960-tal.

Jämför "JJ Så vävdes ett livsverk - En berättelse om de vävda konstverken från Judith Johanssons ateljé i Knäred", Falkenberg/Varberg 2006, färgplansch sid 29.

Den första "Blomsterkrans" mattan beställdes av konung Gustav VI Adolf till prins Eugens gästrum i Vadstena kloster.
Judith Johansson har beskrivit bakgrunden till mönstret som följande: "Med färgen från en bukett sommarblommor har mattan utformats till en av professor Carl Malmstens ljuslackerade matsalsgrupper."

Formgivare