Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
214
1556626

Erik Tidstrand

(Sverige, 1876-1944)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Erik Tidstrand
(Sverige, 1876-1944)

& Simon Gate, taklampa från Tändstickspalatset, Nordiska Kompaniet & Orrefors, ca 1928.

Förnicklad stomme, skärm i opalglas. Höjd 44, diameter 41,5 cm.

Proveniens

Tändstickspalatset, Stockholm.
Byggnaden beställdes av finansmannen Ivar Kreuger (1880-1932) som huvudkontor för Svenska Tändsticks AB, ritades av arkitekt Ivar Tengbom (1878-1968) och uppfördes under åren 1926-28.

Föreliggande armatur hängde i lunchrummen på Tändstickspalatset.

Arvid Bæckström & Ivar Tengbom, "Svenska Tändsticks Aktiebolagets Huvudkontor Stockholm", Nordisk Rotogravyr 1931, modellen avbildad s. 101-102.

Formgivare

Erik Tidstrand var chef över Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1901 till sin pensionering 1943. Värt att notera att han började sin karriär hos Leja eller KM Lundberg, de företag som senare slogs samman och bildade Nordiska Kompaniet 1902. Tidstrand anses vara en av de mest betydande belysningsarkitekterna inom svensk belysningshistoria under 1900-talets första hälft. Han utmärkte sig genom sitt framgångsrika samarbete med andra framstående arkitekter, inklusive Ivar Tengbom, Carl Bergsten och NK:s chefsarkitekt Axel Einar Hjorth. Tillsammans förverkligade de idéer till armaturer för en rad betydande projekt, såsom Konserthuset, Tändstickspalatset, M/S Kungsholm, Tössebageriet och Centrum-huset i Stockholm. Tidstrands armaturer uppmärksammades internationellt och ställdes ut på flera prestigefyllda utställningar, inklusive Världsutställningen i Paris 1925, Världsutställningen i Barcelona 1929, Stockholmsutställningen 1930, Världsutställningen i Paris 1937, med flera. Hans arbete var en del av idealet under Swedish Grace och bidrog till att forma den samtida belysningsindustrin.