Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
231
1593786

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Bertil Brisborg & Fritz Kurz, vägglampor, ett par, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1950-tal.

Väggplatta i delvis lackerad mässing, två ljusarmar i mässing med skärmar i gultonat gjutet glas. Höjd 66 cm.

Smärre slitage, skärmar med obetydliga nagg, senare dragen el.

Jämför varianter avbildade i Nordiska Kompaniets arkiv.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.