235
1593780

Carl Fagerlund

(Sverige, 1915-2011)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Carl Fagerlund
(Sverige, 1915-2011)

Bordslampor, ett par, "RD 1987", Orrefors, 1960-70-tal.

Stomme i mässing med glasdiskar, en märkt under foten ORREFORS RD1987. Höjd 68 cm inklusive skärm, lampfot höjd 52 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestade, senare skärmar.

Modellen avbildad i Orrefors belysningskatalog nr 39.

Formgivare