Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
237
1582425

Carl Fagerlund

(Sverige, 1915-2011)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Carl Fagerlund
(Sverige, 1915-2011)

Bordslampor, ett par, "RD 1984", Orrefors, 1960-70-tal.

Stomme i mässing med glasdiskar, märkta under foten ORREFORS RD1984. Höjd 52 cm inklusive skärm, lampfot höjd 40 cm.

Smärre slitage, obetydliga nagg på en disk, senare dragen el och skärmar.

Modellen avbildad i Orrefors belysningskatalog nr 39.

Formgivare