Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
242
1564552

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

Burk, modell "A 608”, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.

Tenn och mässing, reliefdekor med motiv av Adam och Eva med arkens djur, stämplad med änglamärket samt årsstämpel C8. Höjd 18 cm.

Smärre slitage.

Formgivare