250
1593390

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank

Serveringsvagn, modell "756", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.

Mahogny, med klaffar, på hjul, lös bricka och låda i sargen. Längd 80 cm, bredd 54 cm (totalt 90 cm inkl uppfällda klaffar), höjd 62 cm.

Slitage.

Proveniens

En familj av samlare som under sent 1940-tal och en bit in på 1950-talet gjorde många inköp, ofta specialbeställningar, på Firma Svenskt Tenn.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Formgivare