283
1575708

Stockholmsutställningen 1930, katalog och broschyrer, tre delar, proveniens Gunnar Asplund.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

"Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd, maj-september: officiell huvudkatalog". Utställningsförlaget Almqvist & Wiksell & Bröderna Lagerström. Första tryckningen, Almqvist & Wiksells Boktryckeri, Uppsala 1930. Häftad, 278 sidor med utvikbar karta över utställningsområdet. Med bokmärke med reklam för falu rödfärg och trätjära från Stora Kopparbergslags aktiebolag i Falun. 19 x 14 cm.

"Stockholmsutställningen 1930: Program och Bestämmelser". Bröderna Lagerström, Stockholm 1929. 19 sidor, 25 x 17,5 cm.

"Stockholmsutställningen 1930: Vägvisare". Utställningsförlaget Almqvist & Wiksell & Bröderna Lagerström. Första tryckningen, Almqvist & Wiksells Boktryckeri, Uppsala 1930. 43 sidor, 19 x 13,5 cm.

Samtliga omslag med stämplat exlibris E. G. ASPLUND ARKITEKT STOCKHOLM.

Slitage, fläckar och hanteringsveck. Huvudkatalogens omslag och rygg med skador. "Vägvisare" saknar sitt bokmärke. Ej fullständigt genomgågna.

Proveniens

Arkitekt Gunnar Asplund (1885-1940).
Därefter genom arv till dennes son arkitekt Hans Asplund (1921-1994).
Därefter genom arv till dennes son diplomat och FN-ambassadör Bo Asplund (1950-2024).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Läs mer om familjen Gunnar Asplunds samling

Stockholmsutställningen 1930 var en nationell utställning över arkitektur, formgivning och konsthantverk, som arrangerades i Stockholm av Svenska Slöjdföreningen och Stockholms stad. Utställningsarkitekt var Gunnar Asplund.