292
1593391

John Lundqvist

(Sverige, 1882-1972)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
John Lundqvist
(Sverige, 1882-1972)

Skulptur, lyrspelare, patinerad gips, daterad 1928.

Signerad och daterad John Lundqvist 1928. Höjd 67 cm, på en lös 16 cm hög träsockel.

Smärre slitage.

Skulptören Johan (John) Lundqvist är mest känd för den magnifika skulpturen "Uppståndelsemonumentet" intill Heliga Korsets Kapell på Skogskyrkogården.