299
1584477

Anna Petrus

(Sverige, 1886-1949)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Anna Petrus
(Sverige, 1886-1949)

Blomlåda, "Blomlåda N:r 1", Näfveqvarns bruk.

Gjutjärn, reliefdekor av figurer. Längd 85 cm, bredd 29 cm, höjd 20 cm.

Slitage, väderbiten patina.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägares morföräldrar under 1900-talets andra kvartal.

Marie Rehnberg, "Anna Petrus: Skulptör och industrikonstnär", Arena 2009, jämför s. 132.

En större variant av modellen visades på de svenska konstindustriutställningarna på Metropolitan Museum of Art i New York och Art Institute of Chicago 1927. Dekoren förekommer redan 1925 som dörröverstycke i den svenska paviljongen på Parisutställningen, för att efter utställningen omarbetas till blomlådor i två storlekar.

Formgivare

Anna Petrus var skulptör, industridesigner och formgivare, verksam i början av förra sekelskiftet. Hon föddes som Anna Petersson, dotter till en medicinprofessor och en grevinna, och tog sig efternamnet när hon utbildade sig på Konsthögskolan. Hon ärvde en mindre förmögenhet vid 11 års ålder då hennes mamma dog, vilket möjliggjorde att hon tidigt kunde utbilda sig i London och resa till Italien och Frankrike.

Anna Petrus stora internationella genombrott kom med världsutställningen i Paris 1925, där hon visade upp föremål i tenn och gjutjärn, i Swedish Grace-stil. Tenn var vid den tiden ett material som ansågs omodernt, men dess popularitet ökade i takt med att formgivare som Petrus kunde se dess fördelar. 1924 påbörjade hon ett samarbete med det då nyetablerade Firma Svenskt Tenn. Lejonet kom att bli ett återkommande motiv i Anna Petrus produktion, både som skulpturer och som stiliserade dekorer.