338
1586704

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Golvlampor, modell "32160", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.

Stomme i blankpolerad mässing, godronnerad stång, skärmar i vit textil, märkt NK 32160. Höjd 172 cm.

Senare el och skärmar. Slitage.

Modellen avbildad i prduktkatalog 1948-49.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.