391
1573550

Scandinavian Modern

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Scandinavian Modern

Fåtöljer, ett par, "Clam chairs", 1940-50-tal.

Ben och armlän av bok, knapphäftad stoppad klädsel. Höjd 73 cm, bredd 63 cm, sitthöjd ca 39 cm.

Slitage.

Varianter av modellen, även kallad "Musling", har producerats i Danmark, Norge och Sverige och tillskrivits flertalet formgivare.