Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
397
1593574

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Bordslampa, modell "30595", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.

Fot i antikoxiderad mässing, läderlindad pelare, skärm i grönlackerad mässing, krön i antikoxiderad mässing, märkt NK 30595. Skärmens diameter ca 42 cm, höjd 55 cm.

Modellen avbildad i Nordiska Kompaniets katalog 1943 samt arkiv 1949.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.