398
1582117

Asea

(Sverige, Grundat 1883)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Asea
(Sverige, Grundat 1883)

Monumentala taklampor, ett par, modell "3020, Reaktor", 1940-50-tal.

Stomme i mässing, med 8 uttag för lampor, skärm i glas med etsad randdekor. Skärmens höjd ca 65 cm, total höjs ca 110 cm.

Renoverade. Nya socklar och nydragen el. Slitage.