402
1595698

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Vägglampa, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.

Mässing, fem vinkelbara armar med ljuspunkter. Längd 200 cm, bredd 100 cm.

Smärre slitage och patina, senare dragen el.

Modellen visades på utställningen "Brud och Hem" på Nordiska Kompaniet år 1953. Arkitekten Gösta Reuterswärd arrangerade där ett "Vardagsrum Stil 53", ett villarum med inredning i modern, internationell stil med belysning av Bertil Brisborg.

Modellen avbildad på fotografier från utställningen 1953 i Nordiska Kompaniets arkiv.
Utställningen omnämns även i Svenska Dagbladet den 21 februari 1953.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.