Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
482
1579151

Wiwen Nilsson

(Sverige, 1897-1974)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20
Wiwen Nilsson
(Sverige, 1897-1974)

Brosch, förgyllt sterlingsilver, i form av en papegoja, Lund 1952.

Signerad Wiwen Nilsson. Mått ca 30 x 79 mm, vikt 39 g.

Bruksslitage.

Formgivare