Madeleine Pyk – en samling F769
493
1593680

Astrid Fog

(Danmark, 1911-1993)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20
Astrid Fog
(Danmark, 1911-1993)

Collier, sterlingsilver, för Georg Jensen, formgiven 1971.

Inre diameter ca 12 cm, vikt 169 g. Etui från Georg Jensen medföljer.

Bruksslitage.

Astrid Fog var modeskapare som började samarbeta med Georg Jensen i slutet av 60-talet där hon designade smycken i skulptural känsla med rena linjer i silver. Hennes smycken har renodlad formgivning med fyrkanter, cirklar, och hjärtan i 60-talets nyskapande anda med modernistisk geometrisk formgivning. Hon har även formgivit bland annat ljusstakar.