Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Blomstrande Allmoge  E1281
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
580
1594526

Sigrid Hjertén

(Sverige, 1885-1948)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Sigrid Hjertén
(Sverige, 1885-1948)

Modell med tyllsjal

Signerad Hjertén. Utförd 1930. Duk 65 x 54 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Moderna kvaliten, 27 april 2006, kat nr. 838,
Förvärvad på ovanstående auktion av nuvarande ägare.

Utställningar

Konstakademien, Stockholm, "Sigrid Hjertén - oljemålningar och gouacher 1911-1936", april, 1936.
Lund, 1938.
Galerie S:t Lucas, Stockholm, "Från Zorn till nu", 1942.
Statens Museum for Kunst, Köpenhamn, 1942.
Nationalmuseum och Landsorten, Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning nr 67, 1947.
Sundsvalls museum, "Sigrid Hjertén", 1958.

Konstnär

Hjertén, Sigrid (1885-1948),svensk målarinna. Tillhörde Matisse-akademin Henri Matisse men aldrig gruppen ”De Unga”, som var förbehållen män. 1911 gifte hon sig med Isaac Grünewald och tillsammans har de sonen, konstnären Ivàn Grünewald. Deras måleri har mycket gemensamt i form, färg och motiv, även ytmässigheten, linjerytmen och kombinationen av varma och kalla färger. Motiven är likartade, men Hjertén är lekfullare i kompositionen, använder mildare färger och markerar inte konturerna med samma kraft. På 1920-talet sedan familjen bosatt sig i Paris koncentrerades hennes motiv till franska stadsbilder, landskap och porträtt. Måleriet är engagerat och växlar mellan oro och harmoni, färgen får en mollton, är mer markant under 30-talet, då hennes typiska, intensiva gula färg dominerar. Hjertén måleri blir allt mer likt van Goghs. I de sista dukarna täcks ytan med sneda färgstreck ur vilka motivet växer fram. 1937 slutade hon måla, då hade sinnessjukdomen brutit ut och äktenskapet med Isaac upplösts.

Läs mer