Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
718
1589690

Tora Vega Holmström

(Sverige, 1880-1967)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik (Tjänstledig)
+46 (0)70 748 22 63
Tora Vega Holmström
(Sverige, 1880-1967)

Stilleben med snäckor samt a tergo ”Antoine sover”

Signerad TVH i blyerts a tergo. Olja på duk uppklistrad på pannå 45,5 x 38 cm.

Konstnär

Tora Vega Holmström var en svensk bildkonstnär född i Åkarp, Skåne. Hon studerade på Valands konstskola i Göteborg för Carl Wilhelmsson samt på resor till Dachau och vid Académie Colarossi i Paris, där hon vistades samtidigt som Ellen Trotzig. Vega Holmström har målat porträtt, figurer, stilleben och abstrakta verk i en kraftig kolorit. Till en början var hennes måleri färgat av nationalromantiken men drogs senare mot den tidiga modernismen med kubistiska, expressiva och ibland surrealistiska drag. Vega Holmström var mycket intresserad av färgverkan vilket tydligt framkommer i hennes måleri.