787
1592700

James Havard

(USA, 1937-2020)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 780 - 6 690 EUR
5 420 - 7 590 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
James Havard
(USA, 1937-2020)

"Navaho"

Signerad Havard och daterad 75. Blandteknik på papper, bildyta 73 x 100 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Moderna, maj, 1989, kat. nr 7064, avbildad på omslaget till katalogen.
Stockholms Auktionsverk, Moderna, 24 oktober, 2012, kat. nr 985.