880
1588157

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"Fusées"

Signerad med blyerts och numrerad Épreuve d'exposition I/II. Etsning och akvatint, 1959.Tryckt av Crommelynck and Dutrou, Paris. Utgiven av Louis Broder, Paris. Plåtstorlek 12,6 x 17,7 cm. Bladstorlek 28 x 38 cm.

Proveniens

Galerie Seder, Paris.
Privatsamling.

Dupin 261.