1038
1590325

Fat, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Hallmärke i botten. Rundade sidor på hög fotring. Dekor i underglasyrblått av lotus, pion och körsbärsträd. Diameter 20,5 cm.

Mistor.

Proveniens

Property of a private Swedish collector, long term member of the Swedish Oriental Ceramics Society, who started to collect in the early 1980's.