Madeleine Pyk – en samling F769
1095
1588164

Buddha som barn, brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760 - 950 EUR
872 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående ung buddha på dubbel lotustron med höger hand pekandes nedåt, vänster arm och hand uppåt. Höjd 17,5 cm.

Slitage, hål. Fingrar saknas.

Proveniens

Purchased at Crafoord Auction in Lund, Sweden, from the Collection of Jan Bäckman (1953-2012).

(Beal, 'Asvaghosa's Life of Buddha', in Sacred Books of the East, vol. XIX, Oxford, 1883, p. 226.) Reference quote.