Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1108
1579311

Vinofferbägare, emalj och förgylld brons. Qingdynastin.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Arkaiserande form. Dekorerad med polykrom emalj som avbildar en ljusblå drake och en fenixfågel bland bladverk och lotusblommor mot en brun botten på insidan. Utsidan med blå drakar som jagar en röd pärla samt med två blå fenixfåglar mot en turkos botten. Ruyi-bård ovanför en gul arkaiserande bård mot svart botten. Handtag och tripodben med reliefdekoration. Höjd 18,5 cm.

Slitage. Emaljbortfall. Retushcer.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare with lot 344, Sothebys London, 'Monochrome Important Chinese Art' 2 November 2022.