Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
1155
1601430

Yuan Jiang, efter

(Kina, ca 1671 - ca 1746)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 950 - 2 920 EUR
2 270 - 3 400 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Yuan Jiang, efter
(Kina, ca 1671 - ca 1746)

(Aktiv 1690-1739), efter. Tusch och färg på papper.

Två konstnärs sigill i rött. Med kalligrafi. Bergslandskap med figurscen. Motivets mått 147x58 cm. Mått med montering 200x70 cm.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.