1221
1600101

Skål, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund med utvikt mynning, dekor av tre ristade blomsterkvistar i aubergine, grönt och vitt mot en gul grund. Insidan med en lingzhisvamp i aubergine och grönt. Båtten med ett sigillmärke i underglasyrblått. Diameter 19 cm. Höjd 8,6 cm.

Ifylld nagg. Sprickor.

Proveniens

Purchased at Bukowskis International Winter Sale 542 December 2006, lot no 1716, then with the provenance from a Swedish Collection.

Compare with a green ground bowl of this typ in the Collection of the British Museum, Museum number. Franks.1536.