Arne Jones E1299
123
1575687

Väggpendyl, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Rik delvis genombruten dekor av bladverk, rocailler, blommor och lagerkrans. Vitmålad urtavla med romerska sifferindex, genombrutna visare av förgylld mässing. Helslag. Pendel och nyckel medföljer. Höjd 74, bredd 41 cm.