1253
1600371

Tallrikar, åtta stycken, vapenporslin. Qingdynastin, 1790-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Konturerade, med dekor i blå emaljfärg och guld runt brämet, centralt motiv av familjen Wachtmeisters vapensköld. Diameter 24,5 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Ur en servis beställd av amiral, greve Claes Adam Wachtmeister (1755-1828). Servisen upptagen i hans bouppteckning 1828 i Stockholmshemmet.
Därefter i arv.

The decoration that surrounds the coat of arms is the order of the sword, it helps us date the service to some where between 1794 when recieves the title of Commandor of the large cross of the Order of the Sword. And before he recieves the Order of the Seraphim 1809.