Madeleine Pyk – en samling F769
1297
1589251

Fat, porslin. Mingdynastin 1368-1644).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Djup med rundade sidor, dekor i underglasyrblått föreställande en en flodbåt med ett sällskap, samt en stadsbebygellse i bergigt landskap. Runt mynningen en bård med tranor i lotusdamm. Diameter 34,5 cm.

Slitage, kantnagg.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.