1328
1593525

Terrin med lock och fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Hexagonal form med dekor av valpar som hänklar och lockknopp. Dekor i underglasyrblått av en blommande trädgård. Längd terrin 33 cm. Diameter fat 35 cm.

Nagg.

Proveniens

From the collection of Esbjörn Kronberg, thence by descent.