1332
1600758

Tallrik, mjukt porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Chenghuas märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor, dekor i underglasyrblått av en blommande trädgård, frånsidan med dekor av tre grupper av blmosterkvistar, centralt med chenghuas märke inom dubbla ringar. Diameter 20,1 cm

Sprickor, krackelyr, nagg.