136
1591800

Biblioteksur, av Eardley Norton (urmakare verksam i London 1762-94), George III.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 400 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fodral fanerat med mahogny. Beslag och bärhandtag av mässing. Urtavla av förgylld mässing med försilvrad sifferring, signerad "Eardley Norton London" samt på den graverade verksplattan. Datum, månfas och spelverk. Nio klangskålar. Längd 29, bredd 20, höjd 52 cm. Vev medföljer.