Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
159
1593374

Läslampa, för två ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons, mässing samt vit marmor. Oval sockel med vilande hund och handtag. Höj- och sänkbar ljusarm. Dito skärm av lackerad plåt. Höjd 36 cm.