162
1597090

Bordslampa, Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Räfflat och bladhölstrat kolonnskaft, på kvadratiskt postament med ornament i relief av Apollon med strålgloria samt lagerkrans, invändigt med "urverk". Höjd exklusive elmontage 78 cm.

Lighting in the Domestic Interior, Renaissance to Art Nouveau. Jonathan Bourne and Vanessa Brett, 1991 London. Se sid 465.

År 1800 uppfann Bernard-Guillaume Carcel en urmekanism för att syra oljetillförseln till veken. På så vis blev inte lågan större än veken och oljan räckte längre. 1836 uppgraderades mekanismen ytterligare för att ge än bättre resultat.