172
1601812

Tallrik, med Grillska vapnet, möjligen Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
285 - 474 EUR
326 - 543 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Försilvrad mässing, sk argent haché. Profilerad bräm. Graverad med Grillska vapnet. Diameter 25 cm.

Proveniens

Arv inom släkten Grill, senast Godegårdsgrenen.
Bouppteckningen 1809 efter Anna Johanna (III) Grill (1753-1809) upptar 4 tallrikar under "Argent Haché".

Barkman Antonia & Barkman Carl: Argent Haché, Lars-Yngve Johanssons Samling av försilvrad mässing, Stockholm 2019, jämför identisk tallrik, #9, sid 34

Jämför identisk tallrik i Nationalmusei samling (NMK 83/2019), såld Lars-Yngve Johanssons samling, auktion H057, 12 mars 2019, katalognummer 164.