22
1566748

Poudreuse, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-79), Rokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Tvådelad med löstagbar uppsats. Fanerad med jakaranda i parkettläggning. Skiva med fällock inneslutandes två lådor samt ställbar skrivskiva och ursprungligt skrivställ med bläckhorn och sandströare. I sargen två lådor. Signerad med brännstämel CLN samt märkt med snickarämbetets runda stämpel. Längd 65, bredd 36,5, höjd 77,5 cm.

Proveniens

Tidigare i greve Patrik Hamiltons samling, Stockholm.