Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
283
1592461

Adolf Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1817.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Dekor med blad och pärlstavar, stående på trepassfot. Även manschetterna med stämplar. Höjd 19,5 cm vardera. Fyllda fötter.

Proveniens

Erik Gustaf Geijers samling.