Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
331
1552094

Täcke, rölakan, ca 182 x 126 cm, Gärdshärad, nordöstra Skåne, signerad AO HID IOS, daterad 1837.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Två ihopsydda delar. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner och människor. Sicksackmönstrad bård med blommor.

Avbildad i Hylta, Per-Axel "Skånsk allmogekonst", Kulturhistoriska bokförlaget, Stockholm, 2013, färgplansch s. 182.