Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
34
1578919

Brickbord, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), Sengustavianskt.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Mahogny och mahognyfaner. Oval form. Beslag och listverk av mässing. I sargen låda samt blindlådor. På fyra rektangulära, nedåt avsmalnande ben med massiva hörnkonsoler, kryss och avslutande hjultrissor. Skiva av plåt med genombruten gallerkant och målad dekor av blommor. Signerad i lådan med bläck: "and: Lundelius / Stockholm" samt märkt med Stockholms hallstämpel 178?. Längd 46, bredd 36, höjd 71,5 cm.

Proveniens

Eva Sophia Nyström (Rung) 1802-1888.
Därefter i arv