Arne Jones E1299
343
1581170

Kakelplatta, "cuerda seca" lergods, Persien (Iran), Qajardynastin (1789–1925).

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Motiv av man i gul rock. Inramad. Totalt 76 x 30 cm.

Krackelyr. Lagningar. Retuscher.

Proveniens

Denna kakelpanel är skapad i tekniken cuerda seca (spanska för "torrt snöre") som var en av de mest använda formerna av kakeldekoration i Safavid Iran. Denna praxis utvecklades sida vid sida med kakelmosaik under senare delen av 1300-talet i Centralasien. Det var en snabb metod och blev särskilt populär under Shah 'Abbas regeringstid (1588-1628)