Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
36
1603255

Bord, Stockholmsarbete, Carl Diedric Ficks art, sent 1700-tal, Sengustavianskt.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med mahogny. Beslag, konsoler och listverk av förgylld mässing. Oval bordsskiva med genombruten gallerkant. En låda i sarg. Två utdragbara ljusbrickor. Fyrsidiga avsmalnande ben med kryss. Längd 66, bredd 47, höjd 78 cm.

Sylvén, Mästarnas möbler, (Norstedts: Stockholm, 1996), jämför bord signerat av Fick, avbildat s. 122.