372
1588315

Antik Bidjar kilim, västra Persien (Iran), ca 230 x 142 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1890. Rödmelerad spegel med polykrom medaljong och hörnornament. Flera smala bårder.

Proveniens

Enligt uppgift Inköpt i Persien på 1930-talet av den dåvarande svenska ambassadören.