386
1595498

Bönematta, antik silke, Täbris, Nordvästra Persien, ca 167 x 133 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1880-1910 cm. Ljusblå botten med polykromt livsträd, kolonner, nisch och blommor. Röd huvudbård med växtranka. Flerfärgad silkevarp. Signerad i Kartuscher.

Proveniens

Doktor Bengt Hedlunds (1929-2011) samling, Falun, Sverige.