Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
41
1566749

Tebord med fajansbricka, Rörstrand 1765, Rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 850 - 7 270 EUR
5 540 - 8 320 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bricka av fajans med dekor i starkeldsblått i form av kartusch samt blomstergirlander. Bonat underrede med beslag av förgylld mässing. Skivan märkt undertill "Rörs 1765 42 RK", samt med målarsignatur B. Längd 71, bredd 55, höjd 74 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Höstens Klassiska Auktion 577, 3 december 2013, kat. nr 405.