Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
426
1592124

Matta, antik Agra, norra indien ca 270 x 180 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1890. Benvit botten med stort polykrom spaljé med blommor, s.k. "Shrub"-design. Vinröd huvudbård med palmett- och bladranka.

Införselmoms

Under Kejsar Shah Jahans (1628-1658) regeringstid i 1600-talets Mogul-Indien, ägnades ökad uppmärksamhet åt den naturalistiska återgivningen av den omgivande floran. Distinkta mönster som består av spaljémönster med blommor vävdes på rubinröda eller benvita bottnar med motiv av liljor, vallmo, nejlikor, tulpner, violer och narcisser. Mönster som dessa förblev populära bland indiska väverier, både i mattor och textilier, även om större konstnärliga friheter tagit i vår tid.
Många Mogul-inspirerade mattor knöts under 1800-talet i fängelserna i Agra och Lahore, som använde liknande repetitiva blommönster om än med små variationer i färgpalett. Auktionens exemplar är knuten i Agra fängelset.