428
1578044

Flaska, grönt glas. Henrikstorps glasbruk/Skånska glasbruket, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Hexagonal form i gröntonat glas, med sigillmärke. Höjd 22 cm.

Slitage.

Proveniens

Svensk privatsamling.

S. E. Noreen & H. Graebe. Henrikstorp, det skånska glabruket 1691-1760. Jämför med flaska avbildad på s. 101, ur Kulturen, Lunds samling.

Jämför också stämpel no 71, avbildad på s. 99.