Madeleine Pyk – en samling F769
455
1566773

Gräddsnäcka, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, 1760-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Märkt MB E under tre kronor för Ehrenreichs period. Tillverkad efter silvermodell på tre volutfötter. Längd 16,5 cm.

Lagad.

Proveniens

Köpt på auktion i Stockholm, maj 2009.