Madeleine Pyk – en samling F769
460
1601965

Kanna med lock, "à l'antique", hårt porslin. Marieberg, omkring 1780.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Cylinderformad med kannelyrer, vinkelböjt handtag, räfflad pip. Reliefdekor av lagergirlander samt fjärilar och insekter i färger och guld, på livet två medaljonger med stadsvyer i rosa camailleu. Henrik Stens period (1769-82). Höjd 15 cm.

Lagad, nagg, krackelyr.

Proveniens

Thure Westerström (1872-1941) såld på Hoving & Winborgs auktion 27-29 April 1916: Samling Thure Westerström Lund, Keramik, katalognummer 1232, avbildad färgplansch 57. sedermera i Sten Westerberg sr samlingar på Beatelud, därefter i arv såld på Bukowskis Höstauktion 1986, A446, katalognummer 1180.
Privat samling.
Därefter i arv.

Stockholm, Nationalmuseum: Marieberg 1945, katalognummer 255, plansch XVIII.

Carl Hernmarck: Marieberg, Stockholm 1946, sid 156-157, avbildad färgplansch VIII.
Carl Hernmarck: Fajans och Porslin, svensk keramik före 1850, Stockholm 1959, sid 140, avbildad färgplansch XII.